ALTIYÜZ YILLIK OSMANLI SARAY MUTFAĞI CANLANIYORTrakya Kalkınma Ajansının "2015 Yılı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı-Üreterek Gelişen Trakya" kapsamında programın " Turizm Sektöründe yenilikçi Uygulamalarla Hizmet Kalitesi, Pazarlama, Kümelenme ve İşbirliklerinin Geliştirilmesi Yoluyla Turizm Sektörünün Geliştirilmesi" öncelik alanına giren TR21/15/İT/0064 destek sözleşme numaralı "Altı Yüzyıllık Saray Mutfağı Canlanıyor" isimli projemiz 01.08.2015 tarihinde başlamış olup, proje süresi 9 (dokuz) aydır. Proje sahibi Öztürkler Konaklama Otelcilik ve Turizm Ticaret Limitet Şirketidir.

"Altı Yüzyıllık Saray Mutfağı Canlanıyor" projemizin genel amacı; Turizm hizmet kalitesinin yenilikçi yöntemlerle arttırılması ile Edirne'nin kültürel mirasının turizme kazandırılmasıdır.

Özel hedef ise Edirne'deki tarihi ve kültürel mirasın yaşatılması, yeni nesillere aktarılmasi ve turizme kazandırılması için tarihi bir konağın içersinde Osmanlı Mutfağı eğitim ve uygulama merkezinin kurulmasıdır.

Bölgenin kültürel ve tarihi mirasından olan Osmanlı Saray Mutfağı'nın yeni nesillere öğretilmesi ve sunumu yapılarak yaşatılması hedeflenmektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek için Öztürkler Konaklama Otelcilik ve Turizm Ltd.Şti'nin sahibi olduğu tarihi Dr. Bahattin Öğütmen Konağı'nun bir Osmanlı Saray Mutfağı Eğitim ve Sunum Merkezine dönüştürülmesi ve burada Osmanlı Saray Mutfağı eğitimlerinin verilmesi ve sunumunun yapılması amaçlanmaktadır.

2013-2023 Trakya Bölgesi Turizm Master Planında Osmanlı Saray Mutfağı'nın yaşatılması, ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik olarak bir eğitim ve demonstrasyon merkezi oluşturulması ve bu yemeklerin ticari olarak sunulması ile gastronomi turizminin canlandırılması bir ihtiyaç olarak yer almaktadır. Türk, Saray Mutfağı, Fransız ve Çin Mutfaklarından sonra dünyanın 3.büyük mutfağıdır ancak ne yazık ki bu kadar önemli bir sıradayken tarihi ve kültürel mirasımıza gerekli önemi vermiyor yaşatamıyor ve tanıtamıyoruz. Yemek listeleri hazırlarken öncelikle kendi mutfağımızın yemeklerini ortaya koymalıyız. Zira ülkemize ve kentimize gelen turistler, kendi yemeklerini değil gittiği ülkenin ve kentin yemeklerini yemek ve içmek isterler.

Turizmde işte bu ihtiyacı gidermek ve katma değeri üretmek için Osmanlı İmparatorluğu'na bir dönem başkentlik yapmış olan Edirne çok özel bir yere sahiptir. Bu kentin mutfak kültürünün yaşatılması ve turizme kazandırılması ihtiyacı bulunmaktadır. Diğer taraftan bu tarihi ve kültürel zenginliği olan kentte ciğer ve köfte dışında başka yiyecek çeşidi bulmanın zor olması, lokantalarda Osmanlı Mutfağı'na hemen hemen hiç yer verilmemesi, gastronomi turizmine yönelik işletmelerin bulunmaması önemli eksikliklerdir. Bireysel olarak ta Osmanlı Saray Mutfağı eğitimini verecek yetkin eğiticilerin bulunmayışı önemli bir sorun olarak belirlenmiştir. Öztürkler Konaklama Otelcilik ve Turizm Ltd.Şti işte bu ihtiyaçları gidermeye yönelik olarak "Altıyüz Yıllık Saray Mutfağı Canlanıyor" projesini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Proje kapsamında Edirne'de Osmanlı Saray Mutfağı eğitimi konusunda eğitmen kapasitesi oluşturmak için, iki eğiticinin Osmanlı Mutfağı uzmanları tarafından eğitilmesi ve bu eğiticilerin ve proje ekibinin vasıtasi ile belli kriterlere göre seçilmiş 18-55 yaş arası 20 istekli öğrencinin Osmanlı Saray Mutfağı eğitimi konusunda kurulacak olan eğitim ve sunum merkezinde eğitim alması sağlanacaktır. Eğitim müfredatı ile ve uygulamalı bölümlerden oluşacak ve eğitmen kadrosu tarafından 15-19 yüzyıl arası Osmanlı Saray Mutfağı yemek kültürü teorik anlatımı, yemek, tatlı ve içeceklerinin pratik uygulamaları, sunumları gerçekleştirilecektir.

Saray Mutfağı Eğitim Merkezi olarak proje bitiminden sonra da bu tür eğitimlerin gerçekleştirileceği sürdürülebilir bir mekan olacaktır. Diğer taraftan eğitimler sonunda yetişen yeni eğitici kadrosu ve ekiplerin 100 kişilik restaurant olarak tefriş edileceği konakta hizmette değerlendirilmeleri sağlanacaktır. "Altıyüz Yıllık Osmanlı Saray Mutfağı Canlanıyor" projesi büyük bir programın parçası olup konağın bulunduğu araziye Osmanlı Mimarisine uygun, projesi çekül vakfı tarafından çizilmiş bir butik hotel yapılacak ve eğitime gelen kişilere ve turistlere aynı arazi içersinde konaklama hizmeti verilecektir.

Proje Bütçesi
Proje Toplam Bütçesi : (TL) 222.933,90 TL.
Destek Miktarı : 100.321,21 (Eş finans: 122.612,19 )TL

Proje Ekibi
Proje Koordinatörü : Müşerref Gizerler - Yemek Kültürü ve Saray Mutfağı Araştırmacısı
Proje Muhasebecisi : Tayfun Mehmet İkinci- Hacer Salık